hrvatska stranka prava velika gorica

na danasnji dan

pocetna
izbori
velikani stranke
temeljna nacela
priopcenja
na danasnji dan
hrvatski drzavni poglavari
statut hsp
zamolnica
links
kalendar dogadjanja
kontaktirajte nas
hsp u gradskoj upravi

događaji iz hrvatske povijesti

28. siječnja   godine 1573. muka zagorskih kmetova je prekipjela, izbila je punom silinom Seljačka buna pod vodstvom Matije Gupca. Razloga za to bilo je više. U šesnaestom stoljeću zbog turskog pritiska kmetovi imaju sve više obveza prema svojim gospodarima. Na bunu su utjecale i tadašnje prilike u Hrvatskom zagorju - nasilništvo Franje Tahija i njegove borbe s drugim plemićima za posjede u Susjedu i Donjoj Stubici. Seljaci su se na Tahija više puta žalili caru, a kad im nije pružena pomoć, počele su pripreme za ustanak. Uspostavljene su veze sa slovenskim seljacima i sitnim građanima. Ustanak je izbio na dani znak na obje strane Sutle. Svaka je kuća dala po jednog vojnika seljačkoj vojsci. Vrhovni vojni kapetan bio je Ilija Gregorić, a stvorena je i vlada u kojoj su bili Matija Gubec, Ivan Pasanac i Ivan Mogajić, sva trojica iz Stubice. Podaci o ciljevima bune svjedoče o tome da je u krugu obespravljenih kmetova nastala politička koncepcija o preuređenju čitavoga tadašnjeg društva. Seljaci su govorili o prodoru do Ljubljane i mora. Time bi si otvorili ceste za slobodnu trgovinu. Istodobno, namjeravali su ukinuti pokrajinske granice, tridesetinu, feudalne daće, sami bi ubirali poreze i branili granice. Priznata je carska vlast, ali bez posredovanja plemića.

Ciljevi ustanika - dokinuti političku vlast plemstva, uništiti feudalnu crkvu i sve feudalne terete, pridali su seljačkoj buni iz 1573. snažno antifeudalno obilježje. Upravo zbog toga su se feudalci brzo pripremili za protuakciju. Već 5. veljače carski zapovjednik Turn razbio je seljački odred kraj Krškog, a idućeg dana podban Alapić vojsku koja se skupljala kraj Jastrebarskog i Samobora. Četiri dana poslije, jaka feudalna konjica, banski graničari i haramije sukobili su se s glavninom seljačke vojske, pod Gupčevim vodstvom, kraj Stubičkih Toplica. Seljaci su pružali neočekivano žestok otpor, iako su bili mnogo slabije naoružani. Sam je ban i biskup Juraj Drašković tu bitku nazvao velikom. Gubec je, kako piše mađarski povjesničar Istvanffy, prije početka okršaja seljacima govorio neka budu svjesni da trebaju pobijediti ili očekivati "jao pobijeđenima". Pobijedila je ipak plemićka vojska nakon četverosatne nemilosrdne borbe. Uslijedila je krvava odmazda. Uz tri tisuće palih pokraj Stubice, mnogi su kmetovi povješani i osakaćeni. Ustanički vođa Matija Gubec, kaže legenda, okrunjen je usijanom krunom, mrcvaren i na kraju rasječen mačevima.

 

NIKOLA ZRINSKI POSTAVLJEN ZA HRVATSKOGA BANA 

27. prosinca - Grof Nikola Zrinski, hrvatski vojskovođa i ban, rodio se 1. svibnja 1620. u Čakovcu. Zajedno s mlađim bratom Petrom učio je humanističke znanosti u Grazu, a zatim retoričke znanosti u slovačkoj Trnavi. Nakon punoljetnosti braća su svoje posjede podijelila na jednake dijelove, zadržavši suvlasništvo u Čakovcu i Ozlju.

Nikola je uglavnom boravio u Čakovcu i ondje uspostavio vrlo tijesne veze s mađarskim plemstvom. Svjestan svoje pripadnosti hrvatskome narodu, a kao ban služio se i hrvatskim jezikom, ipak je postao istaknuti mađarski pjesnik i prozni pisac. Zauzimao se za stvaranje domaće stajaće vojske, prema švedskom uzoru, koja bi sama mogla osloboditi zemlju od Turaka. Godine 1646. sudjelovao je na kraljev zahtjev u završnim bitkama Tridesetogodišnjeg rata i bio za hrabrost odlikovan naslovom generala svih hrvatskih četa. Već je 27. prosinca 1647. postavljen za hrvatskoga bana, a 14. siječnja 1649. ustoličen u Hrvatskome saboru. Nadajući se skorom ratu, 1661. izgradio je na utoku Mure u Dravu tvrđavu Novi Zrinj. Za rata se, od 1663. do 1664., istaknuo kad je pokraj Osijeka spalio znameniti most cara Sulejmana II.. To je pronijelo njegovo ime širom Europe te mu je francuski kralj Louis XIV. poslao na dar 10.000 talira. Međutim, stalni sukobi oko vođenja ratnih operacija doveli su do razaranja Novog Zrinja. Taj je događaj snažno djelovao na Nikolu te se s još većom odlučnošću uključio u potajnu djelatnost svojega brata Petra i njegove žene Katarine. Postao je središnjom osobom u uroti protiv austrijskog cara Leopolda I., ali prije nego što je uspio razviti veću djelatnost, smrtno je stradao od razjarenog vepra u lovu 18. studenoga 1664. kod Kuršeničkog luga u Međimurju. Ostalo je, međutim, zauvijek pitanje: je li zaista stradao od vepra?

 

ŠKRINJA HRVATSKE POVIJESTI

23. prosinca - Kao svuda u Europi i u Hrvatskoj se arhivska građa čuvala po crkvama i samostanima, gdje su se pohranjivale važne listine i oporuke. Do promjene je došlo u 17. stoljeću. Zemaljski protonotar magistar Ivan Zakmardi Dijankovečki dao je izraditi hrastovu škrinju, u kojoj su se čuvale temeljne isprave hrvatske države. Bilo je to 23. prosinca 1643.

Škrinja je imala zaštitnu bravu koja se otključavala s tri različita ključa. Jedan je čuvao ban, drugi podban, a treći protonotar. Tim su se redom ključevi stavljali u bravu i tek tada se škrinja mogla otvoriti. Tako je utemeljen Arhiv Hrvatske. Škrinja je imala samo simbolično značenje, jer u nju se mogao smjestiti tek neznatan dio isprava. Zbog toga je Hrvatski sabor za prvoga zemaljskog arhivara izabrao Ladislava plemenitog Kiralyia te odredio da se škrinja privilegija, koja je od 1643. bila pohranjena u prostoriji iznad sakristije stolne crkve na Kaptolu, 1763. prenese u zemaljsku kuću na Markovu trgu. Preostali spisi preneseni su 1840. u Banske dvore, gdje se od tada pa sve do preseljenja godine 1913. u novu, zajedničku zgradu sa Sveučilišnom knjižnicom nalazio Zemaljski arhiv. Kako je pristizalo sve više građe, a Arhiv se nije imao kamo proširiti, jer je i Sveučilišna knjižnica već pretrpala svoj prostor, Arhiv je morao potražiti slobodne prostore izvan matične zgrade. Položaj je osobito otežan kad je u sklopu Arhiva otvorena i Kinoteka Hrvatske, koja je već prikupila toliko filmske građe da je i pomoćna zgrada na Savskoj cesti postala pretijesna. Međutim, nakon preseljenja Nacionalne i sveučilišne knjižnice, Hrvatski državni arhiv sada radi u povoljnijim uvjetima, okupivši sve svoje odjele u istoj zgradi.

UHIĆENI PRIPADNICI HRVATSKOG PROLJEĆA

11. siječnja - Poslije Titova udara u Karađorđevu potkraj godine 1971., politički je osuđeno, a odmah zatim i smijenjeno državno političko vodstvo Hrvatske zbog tzv. masovnog pokreta i nacionalizma. Potajno se pripremala represivna policijska akcija protiv mnogih domoljuba, čiji je pokret poslije nazvan Hrvatsko proljeće.

U ranu zoru 11. siječnja 1972. brojne ekipe državne sigurnosti okomile su se na desetoricu hrvatskih domoljuba. Tog siječanjskog jutra na udaru policije našli su se Marko Veselica, Franjo Tuđman , Šime Đodan, Vlado Gotovac, Hrvoje Šošić, Jozo Ivičević-Bakulić, Zvonimir Komarica, Ante Glibota, Ante Bačić i Vlatko Pavletić. U premetačini u kojoj od policajaca nije bilo nijednog Hrvata i koja je trajala satima, nisu nađeni nikakvi spisi niti dokumenti o zavjeri protiv države ili špijunaži za strane sile.

Uskoro su se uhićenici, razbijeni u skupine, našli pred sudom koji ih je teretio za izmišljene političke zločine. Optužnica je bila sastavljena od teških riječi poput nacionalizma, separatizma, kontrarevolucije i nasilnog obaranja sustava. Sudske kazne bile su primjerene lažno konstruiranim optužnicama. Uskoro su se zaredala i druga uhićenja i suđenja hrvatskim domoljubima. U odmazdi nad Hrvatskim proljećem uhićene su stotine ljudi, a nekoliko tisuća ljudi ostalo je bez posla. U svijet je krenuo novi val Hrvata koji pod stalnom policijskom represijom nisu mogli osigurati egzistenciju u zemlji.

 

DONESEN USTAV REPUBLIKE HRVATSKE

 U devet sati 22. prosinca 1990. na jarbolu ispred Sabora Republike Hrvatske na Markovu trgu u Zagrebu zalepršala je nova službena zastava Republike Hrvatske: povijesna hrvatska trobojnica s grbom ili krunom od pet drevnih hrvatskih grbova.

U Saboru je vrlo svečano: mjesta je malo za sve uzvanike koji očekuju proglašenje novoga hrvatskog Ustava, prvog ustava nakon slobodnih izbora i višestranačja i prvoga demokratskog ustava u povijesti Hrvatske. Točno u 10 sati počinje svečanost proglašenja Ustava.

Cijela Hrvatska je u Sabornici, na Markovu trgu, ili ispred televizora. Donošenje Ustava Republike Hrvatske izniman je povijesni čin, stoga što ovaj Ustav označuje konačan raskid s komunističkim, jednostranačkim sustavom i zbog toga što on čini temelj u izgradnji pune nacionalno-državne suverenosti Hrvatske - naglašava u svečanom govoru predsjednik Republike doktor Franjo Tuđman i nastavlja: ...Novim Ustavom Hrvatska se ustavnopravno u potpunosti svrstava u krug suverenih europskih demokratskih država, kojima je civilizacijski i povijesno uvijek pripadala...

Rječito o tome govori i sadržaj Ustava. Primjerice: Republika Hrvatska jedinstvena je i nedjeljiva demokratska i socijalna država... Vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu kao zajednici slobodnih i ravnopravnih državljana... Pripadnicima svih naroda i manjina jamči se sloboda izražavanja narodonosne pripadnosti, slobodno služenje svojim jezikom, pismom i kulturna autonomija... Čovjekova sloboda i osobnost nepovredivi su...

Međutim, hrvatska samosvojnost, politička nezavisnost, pluralizam, kao i druge demokratske tekovine modernog svijeta, nisu se uklapale u hegemonističke težnje beogradskog režima. Jugoslavija je bila pred konačnim, povijesnim slomom, a srbočetničke horde i njihova Jugoslavenska narodna armija nastojale su zaustaviti demokratske procese oružjem. U teškim godinama koje su slijedile Hrvatska je morala krvlju braniti svoju samostalnost, samosvojnost i pravo da postane moderna, punopravna članica svjetske zajednice. Međutim, politička praksa i međunarodne okolnosti pokazale su da su u prvom hrvatskom Ustavu nužne nadopune i neka drukčija rješenja.

Hrvatska je predsjednički sustav zamijenila parlamentarnim i tako zakoračila u parlamentarnu demokraciju. Najviše tijelo vlasti Hrvatski državni sabor nosi sada ime Hrvatski sabor.

hrvatska stranka prava - hrvatska desnica za novo tisucljece