hrvatska stranka prava velika gorica

statut hsp

pocetna
izbori
velikani stranke
temeljna nacela
priopcenja
na danasnji dan
hrvatski drzavni poglavari
statut hsp
zamolnica
links
kalendar dogadjanja
kontaktirajte nas
hsp u gradskoj upravi

statut stranke

Temeljem Statuta HSP-a, Predsjednik HSP-a sazvao je u Zagrebu 28. veljače 2004. godine Sabor Hrvatske stranke prava, koji je usvojio ovaj

STATUT
HRVATSKE STRANKE PRAVA

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

HRVATSKA STRANKA PRAVA je demokratska politička stranka, koju je 1861. godine utemeljio OTAC DOMOVINE -dr. ANTE STARČEVIĆ, a koja je bila zabranjena 6. siječnja 1929. godine, te obnovljena 25. veljače 1990. godine.

Članak 2.

Hrvatska stranka prava zalaže se za slobodu i boljitak hrvatskog naroda i svih hrvatskih državljana, u skladu s odredbama sadržanim u Temeljnim načelima stranke.

Članak 3.

Puni naziv stranke je – Hrvatska stranka prava.
Naziv stranke u skraćenom obliku je – HSP.
Sjedište Hrvatske stranke prava je u Zagrebu.

Članak 4.

Hrvatska stranka prava je pravna osoba i upisuje se u registar političkih organizacija pri nadležnom tijelu Republike Hrvatske.

Članak 5.

Hrvatska stranka prava politički djeluje na području Republike Hrvatske.
Za ostvarenje svojih političkih ciljeva Hrvatska stranka prava bori se mirnim i demokratskim sredstvima.

Članak 6.

Hrvatsku stranku prava predstavlja i zastupa predsjednik Hrvatske stranke prava.
                                                 Članak 7.

Hrvatska stranka prava ima svoj pečat okrugla oblika promjera 30 mm. U središtu pečata nalazi se grb Stranke, a oko njega, u dva retka, tekst _ (vanjski redak): HRVATSKA STRANKA PRAVA . te brojka 1 ili 2, (unutarnji redak): ZAGREB.
Grb Hrvatske stranke prava je u obliku štita, podijeljenog bijelom dijagonalnom gredom u dva polja. Na gredi je crnim slovima ispisano HSP. Gornje lijevo polje grba HSP-a sadrži dio hrvatskog grba, počevši s bijelim kvadratom. Donje desno polje grba HSP-a je tamno plave boje. Iznad štita je trostruki hrvatski pleter.
Hrvatska stranka prava ima i druge znakove Stranke, a oblike i veličine regulira zasebnom odlukom o biljezima i ostalom znakovlju.
Tajništvo Hrvatske stranke prava, uz suglasnost predsjednika HSP-a, utvrđuje i oblik ostalog znakovlja Stranke, kao što su zastavice, članske iskaznice i drugo.

Članak 8.

Hrvatska stranka prava surađuje s svim političkim strankama, društvima i pojedincima, ako se time potpomaže ostvarenju Temeljnih načela stranke.

                                                   Članak 9.

Hrvatska stranka prava učlanjuje se u međunarodne organizacije i ustanove, ako se time pridonosi ostvarenju Temeljnih načela stranke.
                                                 Članak 10.
Rad Hrvatske stranke prava i njezinih tijela je javan.
Odlukom pojedinog tijela HSP-a, iz njegova se rada može isključiti javnost, kada se raspravlja o pitanjima bitnim za sigurnost i obranu Republike Hrvatske i interese Stranke.
HSP izdaje novine, časopise i druga izdanja, surađuje s novinstvom i obraća se javnosti na razne načine zbog izvješćivanja javnosti i njezina organiziranja za ostvarenje ciljeva sadržanih u ovom Statutu i Temeljnim načelima.


II. ČLANSTVO

Članak 11.

U Hrvatsku stranku prava mogu pristupiti svi Hrvati i Hrvatice te punoljetni i poslovno sposobni državljani Republike Hrvatske koji prihvaćaju Temeljna načela i Statut HSP-a.
Maloljetna osoba, uz dopuštenje roditelja ili skrbnika, može postati članom Hrvatske pravaške mladeži koja djeluje u okviru HSP-a.
U Hrvatsku stranku prava neće biti primljena osoba, ako iz njenog prijašnjeg života i rada proizlazi da bi mogla djelovati suprotno Temeljnim načelima ili Statutu Stranke ili ako bi time bio narušen ugled Stranke.

Članak 12.

Počasnim članom HSP-a može postati osoba koja ispunjava uvjete određene ovim Statutom.
Počasni član može iznositi svoje mišljenje, davati prijedloge, sudjelovati u radu tijela Stranke, ali ne može birati, biti biran u tijela Stranke, niti glasovati prilikom donošenja odluka.

Članak 13.

Osoba koja želi pristupiti u Hrvatsku stranku prava potpisuje zamolnicu za prijem u Hrvatsku stranku prava.
Na temelju potpisane zamolnice Izvršni odbor podružnice Hrvatske stranke prava, koja djeluje u mjestu gdje potpisnik zamolnice ima prebivalište ili boravište, odlučuje o primitku molitelja i pismeno ga izvješćuje o ishodu njegove zamolbe. Tajnik podružnice vodi registar članova HSP-a i u njega upisuje sve izmjene.
Tajnik podružnice dužan je jednom mjesečno izvjestiti Tajništvo HSP-a i tajnika Županijskog vijeća o primitku novih, kao i istupanju starih članova.

Članak 14.

Članstvo u Hrvatskoj stranci prava prestaje:

- izričitim istupanjem iz Stranke,
- isključenjem iz Stranke,
- smrću.

Prestanak članstva upisuje se u registar članova Hrvatske stranke prava.

PRAVA I DUŽNOSTI ČLANOVA
HRVATSKE STRANKE PRAVA


Članak 15.

Svaki član HSP-a pripada jednoj podružnici i to onoj na čijem području boravi te u njoj ostvaruje svoja prava i ispunjava svoje dužnosti.
U slučaju preseljenja, svaki član HSP-a je dužan prijaviti se i uključiti u rad podružnice na čije područje je preselio.

Članak 16.

Član Hrvatske stranke prava ima pravo:

- sudjelovati u radu HSP-a i njezinih tijela,
- birati i biti biran u tijela HSP-a,
- upućivati prijedloge i mišljenja te iznositi kritiku o radu HSP-a odgovarajućim tijelima HSP-a,
- davati inicijative za rad HSP-a i njezinih tijela, te biti izvještavan o djelatnosti, zauzetim stajalištima i odlukama HSP-a.

Članak 17.

Članovi HSP-a dužni su se međusobno poštivati, širiti slogu i ljubav među hrvatskim narodom, te mu služiti za uzor.

Članak 18.

Članovi Hrvatske stranke prava dužni su također:

- promicati Temeljna načela HSP-a i zalagati se za njihovo oživotvorenje,
- pridržavati se odredbi Statuta,
- davati prijedloge za poduzimanje konkretnih političkih akcija zbog
ostvarenja ciljeva HSP-a,
- provoditi odluke HSP-a,
- čuvati interese i ugled HSP-a,
- redovito plaćati članarinu.

STEGOVNE ODREDBE

Članak 19.

Članu HSP-a, koji se ogriješi o ovaj Statut ili radi suprotno Temeljnim načelima Stranke, može se izreći jedna od slijedećih stegovnih mjera:
- pismena opomena,
- suspenzija od 30 do 60 dana, ili
- isključenje iz Stranke.

Članak 20.

Stegovni postupak pokreće se na zahtjev predsjednika HSP-a, predsjednika Glavnog stana HSP-a, Nadzornog odbora HSP-a, Županijskog vijeća, Gradskog vijeća Grada Zagreba i Izvršnog odbora podružnice HSP-a.
Stegovni postupak provodi i stegovnu mjeru izriče Časni sud županije u kojoj djeluje podružnica protiv čijeg člana se vodi postupak.

Članak 21.

Svakom članu HSP-a mora biti omogućeno da se pred tijelom, koje protiv njega vodi postupak, a prije izricanja stegovne mjere, izjasni o svim činjenicama što mu se stavljaju na teret, o dokazima koji ga terete kao i o dokazima koji mu idu u prilog.
U radu tijela koje vodi stegovni postupak ne može sudjelovati član protiv kojega se vodi postupak.

Članak 22.

Protiv izrečene stegovne mjere, nezadovoljni član može izjaviti žalbu u roku od 8 dana po primitku rješenja o izricanju stegovne mjere.
O žalbi protiv rješenja kojim je izrečena stegovna mjera Časnog suda Županijskog vijeća, odlučuje Časni sud HSP-a.
Protiv odluke Časnog suda HSP-a može se podnijeti molba Glavnom stanu HSP-a za izvanredno ublažavanje izrečene mjere, koji o tome donosi odluku na prvoj idućoj sjednici.

                                                  Članak 23.

Na zahtjev tijela ili ovlaštenih osoba koje su pokrenule stegovni postupak protiv člana HSP-a, Časni sud HSP-a može izreći privremenu mjeru suspenzije.
Privremena mjera suspenzije traje do okončanja stegovnog postupka, ali ni u kojem slučaju duže od 60 dana od dana pokretanja stegovnog postupka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


III. USTROJSTVO HRVATSKE STRANKE PRAVA

PODRUŽNICE


Članak 24.

Podružnica je temeljna organizacijska jedinica Hrvatske stranke prava.
Podružnica se osniva na području jednog grada ili općine kao osnovne samoupravne jedinice, odnosno na području jedinica mjesne samouprave u Gradu Zagrebu.
Ako na području određenog grada ili općine odnosno na području jedinice mjesne samouprave u Gradu Zagrebu nije osnovana podružnica, predsjedništvo stranke može imenovati povjerenika koji treba u roku od 3 mjeseca stvoriti uvjete za osnivanje podružnice.
Podružnica može imati niže organizacijske jedinice - ogranke, o čemu odluku donosi Izvršni odbor podružnice.
Ogranak HSP-a čine svi članovi HSP-a koji žive na području jedinice mjesne samouprave kao najnižem obliku lokalne samouprave. Ogranak svoje djelovanje ostvaruje isključivo kroz podružnicu kojoj pripada.
Predsjednika ogranka HSP-a imenuje županijsko vijeće na prijedlog Izvršnog odbora podružnice kojoj ogranak pripada.


Članak 25.

Tijela podružnice jesu:

- Zbor podružnice,
- Izvršni odbor podružnice i
- Nadzorni odbor podružnice.

 

Članak 26.

Zbor podružnice čine svi članovi HSP-a s područja na kojem podružnica djeluje.
Zbor podružnice je najviše tijelo podružnice, a sastaje se najmanje jedanput godišnje.
Zbor podružnice saziva predsjednik podružnice, a dužan ga je sazvati na zahtjev natpolovične većine članova Izvršnog odbora podružnice, predsjednika Županijskog vijeća HSP-a, predsjednika Glavnog stana HSP-a ili predsjednika HSP-a.
Ukoliko predsjednik podružnice u roku od 30 dana ne sazove Zbor podružnice na zahtjev tijela ili osoba navedenih u stavku 3., Zbor mogu sazvati osobe navedene u tom stavku.


Članak 27.

Zbor podružnice:

- razmatra cjelovito političko stanje u državi, posebice na području
djelovanja podružnice,
- donosi program političkog djelovanja za iduće mandatno razdoblje
na temelju utvrđene politike viših tijela Stranke,
- razmatra izvješća o radu članova i tijela podružnice u proteklom mandatnom razdoblju, ocjenjuje taj rad, te daje smjernice i naloge kako bi se rad poboljšao i uočene manjkavosti otklonile,
- bira i opoziva predsjednika podružnice, Izvršni i Nadzorni odbor podružnice.

 

Članak 28.

Izvršni odbor podružnice, uz predsjednika podružnice, čine: dva dopredsjednika, tajnik, rizničar te 4 člana, koje bira Izvršni odbor između sebe.
Tijela podružnice biraju se u pravilu na 4 godine.


Članak 29.

Izvršni odbor podružnice je najviše tijelo podružnice između dva saziva Zbora podružnice, a posebice obavlja ove poslove:

- bira i opoziva dopredsjednike, tajnika i rizničara podružnice,
- prati i procjenjuje političko stanje na području djelovanja podružnice,
- predlaže predsjedniku Stranke kandidate za izbor u predstavnička tijela na
području svog djelovanja,

- provodi politiku utvrđenu od nadređenih tijela Stranke i izvršava
političke stavove što ih ta tijela donose,
- bira i predlaže predstavnike podružnice u viša tijela Stranke, ovisno o
tome kako se ta tijela utemeljuju.
- izvješćuje nadređena tijela Stranke o političkom stanju na svom
području djelovanja, o političkim akcijama koje bi valjalo poduzeti,
o poduzetim radnjama, o djelovanju Stranke i svih njezinih tijela i
članova na području djelovanja podružnice, o provođenju politike i
izvršavanju odluka i stavova nadređenih tijela Stranke,
- potiče i organizira odgojni rad među članovima Stranke i pučanstvom
zbog što šireg prihvaćanja programa, te političkih ciljeva i stavova
HSP-a,
- donosi načelnu političku strategiju za svoje područje djelovanja u
skladu s političkom strategijom Glavnog stana HSP-a i Županijskog
vijeća HSP-a.

Članak 30.


Predsjednik podružnice saziva sastanke Izvršnog odbora podružnice i ravna njegovim cjelokupnim radom i radom cijele podružnice.
Predsjednika podružnice zamjenjuje onaj dopredsjednik, kojega odredi predsjednik.
Tajnik podružnice vodi upravne, a rizničar materijalno-novčane poslove podružnice.
Pred nadređenim tijelima Stranke odgovaraju za svoj rad u prvom redu predsjednik, dopredsjednici i tajnik podružnice.
Svaki član Izvršnog odbora podružnice dobiva konkretna zaduženja koja je dužan izvršiti.

ŽUPANIJSKI ZBOR


Članak 31.

 

Podružnice HSP-a na području jedne županije, osnivaju Županijski zbor HSP-a, ako je na području županije osnovano više od 50% podružnica. Ako nije osnovan Županijski zbor, predsjedništvo Stranke imenuje povjerenika koji će koordinirati rad već osnovanih podružnica. Povjerenik treba u roku od 6 mjeseci stvoriti uvjete za osnivanje Županijskog zbora.

Članak 32.

Tijela Županijskog zbora su:

- Županijsko vijeće,
- Nadzorni odbor i
- Časni sud.

 

Članak 33.

 

Županijski zbor HSP-a je najviše političko tijelo HSP-a na području pojedine županije.
Županijski zbor čine do 20 izaslanika iz svake podružnice HSP-a na području te županije.
Članovi Županijskog zbora su i zastupnici HSP-a u Županijskoj skupštini odnosno Skupštini Grada Zagreba.
Točan broj izaslanika iz podružnica određuje Županijsko vijeće HSP-a.
Sva tijela Županijskog zbora HSP-a biraju se na 4 godine.


Članak 34.

 

Županijski zbor saziva predsjednik Županijskog vijeća HSP-a, a dužan ga je sazvati na zahtjev natpolovične većine podružnica na području županije, predsjednika Glavnog stana HSP-a i predsjednika HSP-a.
Ako predsjednik Županijskog vijeća u roku od 30 dana ne sazove Županijski zbor na zahtjev tijela ili osoba iz prethodnog stavka, Županijski zbor mogu sazvati i osobe navedene u istom stavku.
Županijski zbor bira i opoziva:
- predsjednika Županijskog vijeća HSP-a,
- Nadzorni odbor Županijskog vijeća HSP-a i
- Časni sud Županijskog vijeća HSP-a,
- članove Glavnog stana HSP-a sa područja županije u kojoj djeluje.


Članak 35.

 

Članovi Županijskog vijeća su:

- predsjednik Županijskog vijeća HSP-a,
- predsjednici svih podružnica na području županije,
- predsjednici ogranaka u velikim gradovima osim Grada Zagreba
- gradonačelnici i zamjenici gradonačelnika odnosno članovi županijskog poglavarstva te Gradskog poglavarstva Grada Zagreba,
- vijećnici HSP-a u Skupštini županije,
- načelnici općina i predsjednici vijeća gradskih četvrti Grada Zagreba,
- članovi Glavnog stana HSP-a sa područja županije.
Sjednice Županijskog vijeća saziva i vodi predsjednik Županijskog vijeća HSP-a ili dopredsjednik kojega on ovlasti.
Sjednice Županijskog vijeća održavaju se najmanje jedanput mjesečno.


Članak 36.

 

Županijsko vijeće HSP-a:

- osniva Predsjedništvo Županijskog vijeća HSP-a,
- razmatra političko stanje na području svoje županije i na prijedlog
predsjednika Županijskog vijeća HSP-a donosi načelnu političku
strategiju u skladu s donesenom političkom strategijom Glavnog
stana HSP-a,
- provodi odluke središnjih tijela HSP-a i predsjednika HSP-a,
- daje smjernice i usklađuje rad podružnica HSP-a,
- usklađuje rad Kluba vijećnika HSP-a u Skupštini županije,
- osniva stručna povjerenstva i usklađuje njihov rad.
- predlaže predsjedniku Stranke kandidate za izbor u predstavničko tijelo županije
u kojoj djeluje,
Pred središnjim tijelima Stranke za svoj rad prvenstveno odgovaraju predsjednik, dopredsjednici i tajnik Županijskog vijeća HSP-a.
Predsjedništvo Županijskog vijeća HSP-a uz predsjednika Županijskog vijeća čine:
2 dopredsjednika, tajnik, rizničar i 4 člana. Predsjedništvo Županijskog vijeća bira Županijsko vijeće na prijedlog predsjednika Županijskog vijeća između članova Županijskog vijeća.
Predsjedništvo Županijskog vijeća HSP-a je izvršno tijelo Županijskog vijeća.


Članak 37.

 

Časni sud Županijskog zbora HSP-a ima 5 članova, koji među sobom biraju predsjednika.
Nadzorni odbor Županijskog zbora HSP-a ima 3 člana, koji među sobom biraju predsjednika.
Predsjednici Časnog suda i Nadzornog odbora Županijskog vijeća mogu biti nazočni sjedincama Županijskog vijeća bez prava glasovanja.


GRAD ZAGREB

 

Članak 38.

 

Sve odredbe ovog statuta koje se odnose na Županijski zbor i njegova tijela jednako pravno se odnose na Grad Zagreb, odnosno na Gradski zbor Grada Zagreba i njegova tijela.

SABOR HRVATSKE STRANKE PRAVA


Članak 39.

 

Sabor je najviše tijelo HSP-a, a čine ga izaslanici izabrani u podružnicama HSP-a.
Glavni stan HSP-a određuje broj izaslanika Sabora za svako njegovo zasjedanje i utvrđuje ključ po kojem će se izaslanici birati u podružnicama.
Članovi Predsjedništva HSP-a, članovi Glavnog stana HSP-a i dužnosnici imenovani
odlukom Glavnog stana i Predsjedništva HSP-a su izaslanici Sabora HSP-a. Iz svake podružnice mora biti najmanje jedan izaslanik na Saboru HSP-a.
Sabor zasjeda najmanje jednom u četiri godine, a obavezno u roku 6 mjeseci nakon izbora za Hrvatski sabor.
Sabor HSP-a saziva predsjednik HSP-a po svojoj inicijativi ili na zahtjev natpolovične većine svih članova Glavnog stana HSP-a.
Do izbora radnog predsjedništva, Saboru HSP-a predsjedava predsjednik HSP-a.

Članak 40.

 

Sabor HSP-a:
- bira i razrješava predsjednika HSP-a, članove Nadzornog odbora HSP-a i Časnog
suda HSP-a,
- utvrđuje ciljeve i politiku Stranke o svim životnim pitanjima hrvatskog naroda
i građana Hrvatske,
- donosi i mijenja Program i Statut Stranke, Poslovnik o svojem radu te druge
potrebite akte i odluke,
- daje obvezna tumačenja svih akata koje donosi,
- osniva i raspušta odbore i povjerenstva, koja nisu izričito navedena u
ovom Statutu ako to ocijeni potrebitim te im utvrđuje zadatke,
- obavlja i druge poslove određene zakonom i drugim propisima ili ovim
Statutom.

 

Članak 41.

 

Odluke Sabora HSP-a donose se natpolovičnom većinom nazočnih izaslanika Sabora, uz obvezu postojanja kvoruma.
Kvorum čini natpolovični broj verificiranih izaslanika Sabora.


Članak 42.

 

Izvanredni Sabor HSP-a saziva se u izvanrednim prilikama, a saziva ga predsjednik HSP-a.
Izvanredni Sabor HSP-a može sazvati i Glavni stan dvotrećinskom većinom svih članova Glavog stana.
Do izbora radnih tijela, Izvanrednom Saboru predsjedava predsjednik Glavnog stana HSP-a.

 

Članak 43.

 

Između dva Sabora HSP-a može se sazivati Konvencija HSP-a.
Konvenciju HSP-a saziva predsjednik HSP-a.
Konvenciju HSP-a čine svi članovi Glavog stana HSP-a, članovi predsjedništva HSP-a te svi predsjednici podružnica.
Konvencija HSP-a ima iste ovlasti kao Sabor HSP-a, osim ovlasti izbora dužnosnika koji se biraju na Saboru HSP-a, te izmjena i dopuna Statuta HSP-a.
Za rad Konvencije HSP-a primjenjuju se odredbe Statuta HSP-a, koje se odnose na rad Sabora HSP-a.

SREDIŠNJA TIJELA
HRVATSKE STRANKE PRAVA


Članak 44.

 

Najviše političko tijelo HSP-a između dva zasjedanja Sabora HSP-a je Glavni stan HSP-a, koji se sastoji od:

- zastupnika HSP-a u Hrvatskom Saboru,
- predsjednika Županijskih vijeća HSP-a,
- predsjednika Nadzornog odbora HSP-a i Časnog suda HSP-a,
- predsjednika Skupština županija odnosno predsjednika Skupštine Grada Zagreba iz redova HSP-a,
- župana i dožupana odnosno gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika Grada Zagreba iz redova HSP-a,
- predsjednika gradskih vijeća te gradonačelnika iz redova HSP-a,
- po jedog člana iz svake županije na 50% do 60% osnovanih podružnica odnosno po dva člana na 60% do 80% osnovanih podružnica, odnosno po tri člana na 80% do 100% osnovanih podružnica,
- po jednog člana na svaka 3 županijska vijećnika u županiji odnosno zastupnika u Skupštini Grada Zagreba,
- do pet članova imenovanih odlukom Glavnog stana na prijedlog predsjednika HSP-a,
- povjerenika za pojedine županije koji nemaju pravo glasovanja.
Članovi Glavnog stana na svojoj konstituirajućoj sjednici biraju predsjednika i dva dopredsjednika Glavnog stana.
Predsjednik Glavnog stana saziva i vodi sjednice Glavnog stana. U izuzetnim slučajevima sjednicu Glavnog stana može voditi od predsjednika ovlašteni dopredsjednik Glavnog stana HSP-a.
Sjednice Glavnog stana održavaju se najmanje tri puta godišnje, a i češće po procjeni predsjednika Glavnog stana.
Izvanrednu sjednicu Glavnog stana može sazvati i predsjednik HSP-a.
Za svoj rad Glavni stan odgovara Saboru HSP-a.
Predsjednik HSP-a ne može istovremeno biti i predsjednik Glavog stana HSP-a.
Sjednica Glavnog stana HSP-a je pravovaljana ako joj je nazočna natpolovična većina svih članova Glavnog stana HSP-a.
Glavni stan HSP-a donosi pravovaljane odluke natpolovičnom većinom nazočnih članova Glavnog stana HSP-a.

 

Članak 45.

 

Zadaće Glavnog stana jesu:

- bira i opoziva predsjednika i dopredsjednike,
- bira počasnog predsjednika HSP-a,
- predlaže političke ciljeve i politiku HSP-a o svim životnim pitanjima
hrvatskog naroda i svih državljana Hrvatske,
- donosi političku strategiju Stranke i zadužuje predsjednika HSP-a za
njezinu provedbu,
- podstiče i razvija sve oblike djelovanja za promicanje ideja i ciljeva
HSP-a,
- brine za valjano ustrojstvo HSP-a pri političkom i svakom drugom
djelovanju,
- pokreće pred Sabor HSP-a, raspravu o pitanjima iz
njihovog djelokruga rada,
- podnosi izvješće Saboru HSP-a o svom radu,
- brine o upoznavanju javnosti o svom radu,
- osniva i raspušta stručne savjete, pročelništva, odbore i povjerenstva,
- imenuje i opoziva pročelnike stručnih savjeta, odbora i povjerenstava,
- utvrđuje organizacijski ustroj HSP-a,
- utvrđuje likovno rješenje logotipa i himnu HSP-a,
- utvrđuje tekst prisege HSP-a za članove Predsjedništva HSP-a,
- utvrđuje iznos članarine za tekuću godinu.


Članak 46.

 

Predsjednik Hrvatske stranke prava:

- provodi odluke Glavnog stana HSP-a,
- imenuje Predsjedništvo HSP-a,
- donosi upute i naloge za konkretno političko djelovanje HSP-a,
- podnosi Glavnom stanu HSP-a političko izvješće o svom radu,
- podnosi Glavnom stanu program rada, u roku od 90 dana nakon izbora,
- saziva Konvenciju i Sabor HSP-a,
- saziva konstituirajuće sjednice središnjih tijela HSP-a i predsjedava im
do izbora radnog predsjedništva, odnosno do izbora predsjednika
središnjeg tijela,
- u izuzetnim slučajevima saziva i vodi sjednice Izvršnog odbora
podružnice, Županijskog vijeća ili Glavnog stana HSP-a,
- potpisuje akte koje donose Glavni stan, Konvencija i Sabor HSP-a,
- imenuje osobe koje ga zamjenjuju,
- priseže Saboru HSP-a.

 

Članak 47.

 

Predsjedništvo Hrvatske stranke prava je najviše izvršno tijelo HSP-a.
Predsjedništvo HSP-a uz predsjednika HSP-a čine: dva dopredsjednika, glavni tajnik i 7 članova Predsjedništva koje imenuje i razrješava predsjednik HSP-a.
Ako se član Glavnog stana imenuje u Predsjedništvo HSP-a njegovo članstvo u Glavnom stanu miruje sve dok je član Predsjedništva HSP-a.

 

Članak 48.

 

Predsjedništvo HSP-a:

- donosi provedbene, političke i druge odluke,
- prati i usklađuje rad Županijskih vijeća HSP-a,
- priprema izbornu kampanju i predlaže političke strategije HSP-a,
- usklađuje rad Kluba zastupnika u Hrvatskom Saboru,
- osniva stručna povjerenstva i usklađuje njihov rad,
- zadužuje Glavnog tajnika HSP-a za organizaciju rada Tajništva
HSP-a.
- donosi poslovnike o radu svih tijela HSP-a i kandidacijske pravilnike za izbor
svih tijela HSP-a.


Članak 49.

 

Nadzorni odbor HSP-a sastoji se od tri člana koje bira Sabor HSP-a.
Članovi Nadzornog odbora na konstituirajućoj sjednici biraju među sobom predsjednika.
Nadzorni odbor nadzire poslovanje svih organizacija i tijela HSP-a. Sve odgovorne osobe dužne su Nadzornom odboru omogućiti uvid u financijsko poslovanje i poslovne knjige.
Nadzorni odbor može zahtijevati podnošenje izvješća o poslovanju svih organizacija HSP-a i pokreće raspravu o pitanjima iz svog djelokruga rada.
Nadzorni odbor dužan je podnijeti redovito godišnje izvješće Glavnom stanu HSP-a.
Nadzorni odbor je dužan Saboru HSP-a podnijeti izvješće o svom radu između dva zasjedanja Sabora HSP-a.

 

Članak 50.

 

Časni sud HSP-a sastoji se od pet članova izabranih na Saboru HSP-a. Članovi Časnog suda na konstituirajućoj sjednici biraju među sobom predsjednika.
Časni sud donosi odluke većinom glasova članova kvoruma.
Časni sud HSP-a u prvom stupnju provodi stegovni postupak protiv članova središnjih tijela Stranke, a u drugom stupnju donosi odluke o žalbi na odluke Časnog suda Županijskog vijeća HSP.
Odluku Časnog suda HSP-a, koja se odnosi na članove središnjih tijela HSP-a, potvrđuje Predsjedništvo HSP-a.
Ako Časni sud Županijskog vijeća HSP-a, sukladno odredbama i roku iz članka 55. ovog Statuta, ne provede postupak i ne izrekne odgovarajuću stegovnu mjeru ili ne oslobodi člana HSP-a od stegovne odgovornosti, to će umjesto njega učiniti Časni sud Stranke.
Časni sud HSP-a ima pravo preinačiti odluke Županijskog časnog suda HSP-a.

 

 


RAZRJEŠENJE DUŽNOSNIKA I RASPUŠTANJE TIJELA HSP-a

Članak 51.

 

Razrješenje i raspuštanje dužnosnika i tijela HSP-a provest će se:

- ako pojedini član Izvršnog odbora podružnice ili Županijskog vijeća ne
ispunjava svoje dužnosti ili u svom djelovanju ne postiže
zadovoljavajuće rezultate, Izvršni odbor podružnice, odnosno
Županijsko vijeće će ga razrješiti dužnosti,

- ukoliko broj razriješenih članova tijela iz prethodne alineje prijeđe 1/3 ukupnog članstva tog tijela mora se sazvati Zbor tog tijela,
- ako predsjednik podružnice ili predsjednik Županijskog vijeća ne ispunjavaju svoje dužnosti, djeluju suprotno odlukama Glavnog stana HSP-a ili Predsjedništva HSP-a odnosno ako svojim radom štete ugledu HSP-a Predsjedništvo HSP-a će razrješiti dužnosti predsjednika podružnice odnosno predsjednika Županijskog vijeća,
- tijelo Stranke koje ne ispunjava svoje dužnosti, djeluje suprotno odlukama Glavnog stana HSP-a ili Predsjedništva HSP-a odnosno koje svojim radom šteti ugledu HSP-a, Predsjedništvo Stranke će raspustiti.
Po raspuštanju tijela, odnosno razriješenju dužnosnika, predsjednik HSP-a će imenovati povjerenike koji će obnašati dužnost predsjednika podružnice odnosno Županijskog vijeća. Osnovna zadaća povjerenika je organiziranje i sazivanje Zbora podružnice, odnosno Županijskog zbora na kojem će se obaviti izbor novih dužnosnika.
Zbor se mora sazvati u roku od 60 dana po imenovanju povjerenika.
Člana Glavnog stana koji ne ispunjava svoje dužnosti, djeluje suprotno odlukama Glavnog stana i predsjednika HSP-a ili koji svojim radom šteti ugledu HSP-a, Glavni stan HSP-a će, na prijedlog predsjednika HSP-a razriješiti dužnosti. Odluku o razrješenju člana donosi Glavni stan natpolovičnom većinom kvoruma članova Glavnog stana HSP-a.
Predsjednika i ostale dužnosnike Glavnog stana razrješava dužnosti Glavni stan HSP-a većinom glasova svih članova, a razrješenjem oni ostaju članovi Glavnog stana HSP-a.
Na istoj sjednici Glavni stan HSP-a bira novog predsjednika ili ostale dužnosnike Glavnog stana sukladno odredbama članka 52. Statuta.
Predsjednika Časnog suda HSP-a i predsjednika Nadzornog odbora HSP-a razrješava dužnosti Glavni stan HSP-a na zahtjev većine članova Časnog suda odnosno Nadzornog odbora HSP-a a razrješenjem oni i dalje ostaju članovi Časnog suda odnosno Nadzornog odbora HSP-a. Predsjednik HSP-a će u roku od 30 dana sazvati i voditi sjednicu Časnog suda ili Nadzornog odbora na kojoj će se izabrati novi predsjednik Časnog suda odnosno Nadzornog odbora HSP-a.

IZBOR DUŽNOSNIKA HSP-a

Članak 52.

 

Ukoliko pri izboru dužnosnika HSP-a ima više kandidata, izbor se u pravilu provodi tajnim glasovanjem, a provodi ga Izborno povjerenstvo koje utvrđuje listu kandidata temeljem kandidacijskog pravilnika, nadzire izborni postupak i proglašava konačne rezultate izbora. Izborno povjerenstvo ima neparan broj članova koji međusobno biraju predsjednika.
Nitko ne smije ometati glasovanje niti utjecati na bilo čiju slobodu izbora; u protivnom će Izborno povjerenstvo poništiti glasovanje.
Dužnosnici i članovi svih tijela HSP-a biraju se tako da su izabrani oni kandidati koji dobiju najveći broj glasova.
Izbor predsjednika HSP-a provodi se tajnim glasovanjem. Pri izboru predsjednika HSP-a izabran je onaj kandidat koji dobije natpolovičnu većinu glasova nazočnih izaslanika Sabora HSP-a uz obvezu postojanja kvoruma. Ukoliko ni jedan od kandidata za predsjednika HSP-a ne dobije natpolovičnu većinu glasova, izabran je onaj kandidat koji je dobio najveći broj glasova.

Članak 53.

 

Zbog postizanja bolje učinkovitosti u ostvarivanju političkih ciljeva
HSP-a, utvrđenih u Temeljnim načelima i drugim dokumentima HSP-a, glavni tajnik HSP-a dužan je ustrojiti Tajništvo HSP-a koje u sebi mora sadržavati osobe zadužene za:
- organizacijsko-tehničke poslove,
- komercijalno-financijske poslove,
- ostale poslove prema potrebama Stranke.
Poslovni odnos zaposlenika u Tajništvu HSP-a uredit će se posebnim aktima i pravilnicima koje donosi Predsjedništvo HSP-a uz suglasnost Nadzornog odbora HSP-a.
Hrvatska stranka prava dužna je osigurati novčana sredstva za rad Tajništva HSP-a

 

Članak 54.

 

HSP ostvaruje prihode od članarina, darova, legata, dobrovoljnih priloga, organiziranjem priredbi i sličnih izvora.

IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE


Članak 55.

 

Sva tijela HSP-a odlučuju natpolovičnom većinom kvoruma članova, osim ako odredbama ovog Statuta ili drugih propisa nije drugačije određeno.
Odluke o podnesenim zahtjevima, molbama i drugim podnescima, nadležna tijela ili osobe dužna su donijeti u roku od 30 dana od dana zaprimanja, osim ako odredbama ovog Statuta ili drugih propisa nije drugačije određeno.

Članak 56.

Odluku o prestanku djelovanja Hrvatske stranke prava može donijeti samo Sabor HSP-a, dvotrećinskom većinom svih izaslanika Sabora HSP-a, a odluka stupa na snagu tek temeljem referenduma cjelokupnog članstva HSP-a ako takvu odluku referendum podrži s najmanje 95% glasova.
Za izmjenu odredbe iz prethodnog stavka potrebna je dvotrećinska većina svih izaslanika Sabora HSP-a.
Brisanjem HSP-a iz registra političkih stranaka cjelokupna imovina Stranke podijelit će se u dobrotvorne svrhe za što će biti utemeljena zaklada. Glavni stan HSP-a donosi Pravilnik o Zakladi HSP-a.

Članak 57.

 

Hrvatska stranka prava izdaje glasilo "HRVATSKO PRAVO".
Glavnog i odgovornog urednika imenuje Glavni stan HSP-a.
Uredničko vijeće i ostalo osoblje potrebno za izdavanje i uređivanje “Hrvatskog prava” imenuje Predsjedništvo HSP-a.

 

Članak 58.

 

Tumačenje odredbi ovog Statuta, te njegovih izmjena i dopuna, daje Glavni stan
HSP-a.
Ovaj Statut stupa na snagu danom prihvaćanja na Saboru Hrvatske stranke prava.


Članak 59.

 

Inicijative i prijedloge za izmjene i dopune ili donošenje novog Statuta HSP-a mogu dati: predsjednik, Predsjedništvo, Glavni stan ili 11 Županijskih vijeća HSP-a.


HRVATSKA STRANKA PRAVA
ZAGREB
Predsjednik

Anto Đapić


 

hrvatska stranka prava - hrvatska desnica za novo tisucljece